X
X
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı YönetimiWebMail Nedir? | Ücretsiz Web Mail ...

WebMail Nedir? | Ücretsiz Web Mail Programları

Webmail, e-posta hesaplarınızı Outlook ve benzer programlara bağlı kalmadan bir web tarayıcı ile mail hesaplarınızı yönetebilmenizi sağlayan e-posta ara yüzüdür. Webmail ile e-posta gönderebilir, gelen maillerinizi görebilir ve diğer e-posta özelliklerini kullanabilirsiniz. Ücretsiz web mail araçları ile tüm cihazlardan, bulunduğunuz her yer e-posta hesaplarınızı yönetin.

Teknolojik ilerlemelerde yaşanan gelişmeler ve teknoloji kullanımının artması, internet ve e-posta kullanımının da hızla artmasına neden oluyor. Eski tip posta hizmetine kıyasla başta zaman olmak üzere birçok avantajı bulunan e-posta hizmeti, artık sadece kişiler arasında değil, özellikle de iş dünyasında olmazsa olmaz araçlardan biri olarak ne çıkıyor.

Gelişmiş özelliklere sahip, aynı zamanda basit ve kullanım kolaylığı sağlayan mail hizmetini sağlayan birçok mail programı da bu gelişmeler sonrası yaygınlaşıyor. Kullanıcıların emek sarf etmeden ve hızla öğrenebilecekleri e-posta hizmeti aynı zamanda ücretsiz olma özelliğiyle de yaygınlığını artırıyor. Genel anlamda aynı amaca hizmet eden ücretsiz e-posta programları arasındaki farkı ise web arayüzü oluşturuyor.

Kullanıcıların kullanım kolaylığı sağlayan arayüze sahip e-posta programlarını seçmesinde, mailprogramlarının kullanım sıklığı önemli rol oynuyor. Günümüzde kişiler ve işletmeler, tüm iş süreçlerini e-postalar aracılığıyla sürdürüyor. E-posta programlarını iş harici alanlarda ve sadece gereklilik doğduğunda kullanan kişilere kıyasla çok daha yoğun şekilde kullananlar için hızlı, kolay kullanıma ve güçlü sunuculara sahip e-posta hizmetleri tercih ediliyor.

En İyi Ücretsiz WebMail Programları Nedir?

Her internet kullanıcısının bilgisayarında ya da telefonunda mutlaka ücretsiz bir e-posta uygulaması bulunuyor. Özel kullanımların dışında özellikle iş amacıyla kullanım söz konusu olduğunda, e-posta programlarında kullanım kolaylığı ve hız büyük rol oynuyor. Hemen hemen tüm ücretsiz mail programları bu özellikleri sunsa da, teknik özellikler açısından birbirlerinden farklılaşabiliyor.

Kullanıcı olarak hangi mail programını seçeceğinize karar verirken ihtiyaçlarınızı, programın sahip olduğu teknik özellikleri ve kullanılan arayüze dikkat etmeniz gerekiyor. Halihazırda kullanılan en yaygın ve en kullanışlı e-posta programları arasında Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Opera Mail, Mailbird, Howard, IncrediMail, Sylpheed, Inky, DreamMail, Foxmail ve Mulberry öne çıkıyor.

 

Bu mail programlarının ortak yanı hepsinin ücretsiz olması. Her biri farklı arayüze ve farklı depolama alanına sahip olan tüm bu e-posta programları aynı zamanda mobil destek imkanı ve eklenti seçenekleri bakımından da farklılaşıyor. Bu açıdan bakıldığında, kullanacağınız mail programını seçerken arayüz dışında, teknik özelliklere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Ücretsiz E-posta Arayüzü Seçimi Neden Önemlidir?

Mail programları için arayüz önemli bir role sahip. Kullanıcıların e-posta programlarına kısa sürede alışması ve kullanım kolaylığı sağlaması bakımından arayüz, kullanıcıda olumlu veya olumsuz bir izlenim oluşmasına neden oluyor. Her mail programının arayüzü farklılık gösteriyor. Kullanıcılar, kolay bir mail yönetimi yapmak ve e-posta programında bulunan, sürekli kullandığı özelliklere hızlı ve kolay şekilde ulaşmak istiyor.

Mail programlarının arayüzleri tasarlanırken, tasarımcının tercihleri değil, kullanıcının kolaylığı ve beğenisi dikkate alınıyor. Karışık arayüze sahip e-posta programları, maillere ulaşmayı zorlaştırabiliyor. Bu noktada, mail programlarını iş için ve sürekli kullananlar açısından zaman kaybı sorunu ortaya çıkabiliyor. Mail programınızı seçerken bu bilgiler ışığında, arayüzü sizin için en kullanışlı ve kullanım kolaylığı sağlayan seçeneği tercih etmeniz gerekiyor.

Ücretsiz Toplu Mail Gönderme Programları Nedir?

Mail programları günümüzde etkili bir pazarlama aracı olarak da kullanılıyor. Ücretsiz mail programları arasında bulunan toplu mail gönderme programları özellikle işletmelerin müşterileriyle olan iletişimlerinde önemli bir rol oynuyor. Kampanyalarla ilgili duyurular veya tanıtım amaçlı içerikler toplu mailler aracılığıyla müşterilerle paylaşılıyor. İşletmelerin müşterileriyle etkili bir iletişim kurmak amacıyla uyguladıkları bu hizmet aracılığıyla gönderilen maillere e-bülten deniliyor.

İşletmeler, pazarlamasını yapmak istedikleri ürün veya hizmetlerini toplu mail gönderme programları aracılığıyla müşterileriyle paylaşabiliyor. Bu sayede işletmeler zaman kazanıp giderlerinde tasarrufa gidiyor. Toplu maillerin sıklığı ve içeriği önem taşıyor. İşletmenin hedef kitlesini yormaması, onlar üzerinde marka bilinirliğini zedeleyecek bir etkide bulunmaması önem taşıyor. İşletmelerin bu noktada, kendilerini sınırlayan yasalara uyma mecburiyeti bulunuyor.

WebMail Nedir?

Webmail, ağırlıklı olarak kurumsal firmaların kullandığı bir sistem olarak biliniyor. İşletmeler, markalarının bilinirliğinin yanı sıra marka imajları için de yazışmalarını webmail sistemi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Web mail aracılığıyla iletişim kurmak için markanın alan adı’na sahip olması gerekiyor. Domain uzantısı kullanılarak edinilen mail adresleri sayesinde firma çalışanları aynı uzantıya sahip mail adreslerine sahip oluyor.

Uzantıları daha iyi anlamak için özellikle kurumsal işletmelerin internet sayfasında yer alan iletişim sekmelerindeki internet mail servisleri güzel bir örnek teşkil ediyor. İnternet sitelerinin iletişim bölümünde yer alan mail adreslerinde Yahoo, Gmail ya da Hotmail gibi uzantılar yerine info@siteadresi.com benzeri alan adları görülüyor. Firmalar büyüdükçe, çalışanlara özel olmak üzere farklı ön ek kullanımlarıyla da karşılaşılabiliyor.

Webmail, kurum içi ve kurum dışı iletişimde marka imajı için önemli bir veri kabul ediliyor. İşletmelerin kurumsal kimlik oluştururken ortak bir mail uzantısına sahip olması artık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. İşletmeler, sahibi oldukları markanın güvenilirliğini ve kurumsallığını, bu sayede de kanıtlamış oluyor. Bilinirliği fazla olan firmaların hemen hepsi, web mail sistemini kullanıyor.

WebMail Programları Nasıl Kullanılır?

Mail yönetimi, webmail programları üzerinden kolay şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bunun için, herhangi bir tarayıcı üzerinden domain isminizi yazmanız gerekiyor. Ardından giriş bilgilerinizi web mail giriş yazan yere giriyorsunuz ve karşınıza bir ekran çıkıyor. Bu ekranda, kullandığınız web mail programının ismi bulunuyor. En çok kullanılan web mail programları arasında ise sırasıyla SquirrelMail, Roundcube ve Horde geliyor.

Webmail programlarının ortak yönleri olduğu gibi ayrışan yönleri de bulunuyor. Her üç web mail programında da yer alan ortak özellikler aşağıdaki gibi sıralanıyor. Bunun yanı sıra, sayılan web mail programları birbirinden farklı teknik özelliklere, farklı arayüzlere ve farklı dil seçeneklerine sahip bulunuyor. Programlar arasında teknik özellik, arayüz, dil desteği, tasarım gibi noktalarda farklılıklar bulunuyor.

WebMail Programlarındaki Ortak Özellikler

  • E-posta oluşturmak
  • E-posta göndermek
  • E-posta iletmek
  • Önemsiz e-posta klasörü
  • Adres defteri
  • Çöp Kutusu
  • Klasörler
  • Okundu/okunmadı olarak işaretle

En Çok Kullanılan WebMail Programları

Roundcube WebMail

Mail işlemlerinizi web üzerinden gerçekleştirebileceğiniz Roundcube programının artısı Türkçe dil desteğine sahip olması. Zengin dil paketiyle diğerlerinden ayrılan Roundcube, görünüm ve kullanım kolaylığı bakımından da kullanıcıyı memnun ediyor. Roundcube işaretler, takvimler, klasörler, gruplar, LDAP entegrasyonu gibi özelliklerin yanında tam özellikli adres defteri, yazarken bul adres defteri entegrasyonu ve MIME desteği gibi özelliklere de sahip bulunuyor.

SquirrelMail

Mail yönetimi noktasında takvim, yazım denetimi, güçlü MIME desteği, adres defterleri ve klasör işleme gibi ihtiyaç duyduğunuz temel işlevler için SquirrelMail yeterli özelliklere sahip bulunuyor. Web mail programları arasında belki de en basit arayüze sahip olan SquirrelMail, okuma ve yanıtlama gibi basit özelliklere odaklı işletmeler için en ideal çözüm olarak öne çıkıyor.

Horde WebMail

Webmail programları arasında en yüksek teknik özelliklere sahip olan Horde, diğer webmail programlarına kıyasla daha eksiksiz bir kullanım imkanı sunuyor. Horde, webmail, takvim, görev listesi, not ve adres defteri gibi özelliklerle birlikte geliyor. Yazım denetimi desteği de içeren Horde, mail yönetimi sistemine ve gelişmiş filtre seçeneklerine de sahip bulunuyor.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(81 defa görüntülendi. / 8 kişi faydalı buldu.)

Top