X
X
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı YönetimiDomain Uzantısı Nedir? En Popüler A...

Domain Uzantısı Nedir? En Popüler Alan Adı Uzantıları

Domain, Türkçede alan adı olarak ifade edilen bir kavramdır. Web tasarım alanında kullanılan bu kavramın dijital dünyada önemi büyüktür. Kişisel bir blog oluşturmak için de satış rakamlarını yükseltmek için dijital dünyadan faydalanmak isteyen bir şirket için de internet sitesinin inşasında bir domain ihtiyacı söz konusudur. Domain uzantısı hakkında nitelikli bilgilere sahip olmanızda yarar vardır.

Bir internet sitesi oluşturmak için ilk aşama olan domain, o sitenin internet üzerinde kimliği olarak ifade edilir. Kimliğinizi oluşturmak için bir alan adı uzantısına ihtiyacınız vardır. İyi bir domain tercihi, sitenizin popüler ve itibarlı bir imaja sahip olmasını sağlayarak marka değerini güçlendirir. Bu yüzden domain ve domain uzantısı tercihinizi hassasiyetle gerçekleştirmenizde yarar vardır.

Domain Nedir?

Herhangi bir alan adı yerine o internet sitesinin karmaşık DNS adresini aklınızda tutmak zordur. Domain, burada devreye girer ve internet sitesinin akılda kalıcı bir isme sahip olarak insanlar tarafından daha kolay algılamasını sağlar. İnternet otoritelerinin geliştirdiği bir adlandırma metodu olan alan adını, internet sitesini barındıran sunucuya giden kolay bir yol olarak ifade etmek mümkündür.

Domain, bir internet sitesinin sahip olduğu adresi ifade eder. Bu doğrultuda incelendiğinde doğal olarak her alan adının farklı olması gerekir. Yani domain, her web sitesi için özel olarak alınır. Bundan dolayı alan adının tescil edilmesi ve kullanılabilmesi için bir bedel ödenmesi gerekir. İnternet sitelerini büyük ölçüde etkileyen alan adları, bir kez alındıktan sonra asla değiştirilemez.

Alan adı kayıt işlemi zor olmasa da alan adı tercihi sırasında biraz zorlanmanız söz konusu olabilir. Alan adının özel olması, değiştirilemez olması ve arama sonuçlarındaki sıralamaya olan etkisi nedeniyle akılda kalıcı ve kullanışlı bir alan adı tercihi çok önemlidir. Özen gerektiren alan adı tercihinde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır.

Alan Adı Kayıt Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı tescil işlemi yaparken sitenizin içeriği ile alakalı olması önemlidir. Ayrıca söz konusu domain eğer bir işletmenin internet sitesine ait olacaksa yapılan işle ilgili anahtar kelimeleri barındırmasına dikkat etmelisiniz. Alan adınızın kısa ve kolay hatırlanabilir olması, müşterilerinizin algısında daha iyi bir konum edinmeniz konusunda yardımcı olur. Telaffuzu zor ve uzun ifadelerden kaçınmalısınız.

Ayrıca alan adı almak kadar iyi bir uzantı tercihi de önemlidir. Etkili ve sık kullanılan uzantıları alarak sitenizin trafiğine olumlu etki sağlayabilirsiniz. Domain kayıt işleminden önce domain sorgulama işlemi gereklidir. Bir alan adını en az 1 yıl, en fazla 10 yıllık olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca alan adı aldıktan sonra hosting hizmetinden yararlanmalısınız.

Domain Nedir? Alan Adı Sorgulama ve Alma

Alan adı tercih ederken dikkat etmeniz gereken son detay da domain ücreti ile ilgilidir. Alan adları eşsiz olduğu için çeşitli değişkenlere göre farklı domain fiyatları söz konusudur. Tercihinizin sadece ucuz domain değil, aynı zamanda etkili ve sitenizin ziyaretçi sayısını olumlu şekilde etkileyecek bir domain olmasına da dikkat etmeli ve bu anlamda ideal dengeyi belirlemelisiniz.

Domain Uzantısı Nedir?

İnternet siteniz için tercih edeceğiniz alan adında noktadan sonraki bölümde yer alan ifade, alan adınızın uzantısı olarak tanımlanır. Alan adı uzantısı için en temel anlamıyla dijital dünyada internet ortamına bağlanan yol ifadesini kullanmak mümkündür. Alan adı uzantılarına örnek olarak ‘com’, ‘net’, ‘org’, ‘info’, ‘edu’, ‘gov’ gibi sık kullanılan ifadeleri göstermek mümkündür.

Alan adı kayıt işlemi yaptıran internet sitesi sahiplerinin genel olarak en çok tercih ettiği uzantı, İngilizcede yer alan commercial ve company kelimelerinin kısaltması olan ‘.com’ uzantısıdır. Bu uzantı, pazarlama ve şirket siteleri için sıklıkla kullanılan bir uzantı olarak internet dünyasının en çok kullanılan alan adı uzantılarından biridir.

Popüler Alan Adı Uzantıları

Alan adı piyasası, gün geçtikçe daha değerli hale gelmeye devam eder. Bu bağlamda alan adı uzantılarının çeşitleri de genişler. Piyasada yüzlerce domain uzantısı olduğu halde alan adı uzantılarında en popüler iki uzantı olan ‘com’ ve ‘net’ gibi gTLD alan adı uzantıları, diğer uzantılardan daha ön planda yer alır.

İlginçtir ki ‘com’ uzantısının dolu olması nedeniyle kullanılamaz durumda olması ihtimalinde birçok site sahibi ‘net’ uzantısını sorgular. Birçok kez bu iki alan adı uzantısının dolu olması nedeniyle internet sitesi sahipleri, alan adı ve domain kayıt işlemlerinden vazgeçmiştir. İnternet site sahiplerinin bu tutumları ilginç olsa da aslında pratik olarak haklı sebeplere dayandırılabilir.

Alan adı uzantı alternatifleri arasında en popüler uzantı olan ‘com’, o kadar önemsenen bir uzantıdır ki diğer uzantıların tercih edilmemesine bile yol açabilir. Bu durum, belli alan adı uzantılarının çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sunduğunun göstergesi olarak yorumlanabilir. İnternet kullanıcıları, sadece alışkanlık nedeniyle bir siteye erişmek için alan adının sonuna genellikle ‘.com’ uzantısını yazar.

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

İnternet sitesi kurmak isteyen şirket sahipleri ise müşterilerinin gözünde kurumsal bir imaj yaratmak veya küresel alandaki potansiyel ziyaretçilerinin ulaşılabilirliğini sağlamak için ‘com.tr’ uzantısını tercih etmektedir. Alan adları, ilk talep eden site sahibinin alabileceği bir şey olduğu için bütün popüler domain uzantılarına sahip olmak, bir internet sitesinin trafiğini arttırmak için uygulanan en önemli yöntemlerden biridir.

Alan Adı Uzantılarının Kullanım Amaçları

  • .COM Domain: İnternet dünyasının en popüler ve en değerli alan adı uzantısıdır. Genellikle müşterilerinin gözünde kurumsal bir imaja sahip olmak isteyen ve ticari faaliyet gösteren kuruluşların tercih ettiği bir alan adı uzantısıdır.
  • .NET Domain: Ağırlıklı olarak servis sağlayıcıların ve servis sunucularının kullandığı bir alan adı uzantısıdır. ‘.com’ ile birlikte dijital dünyanın en popüler uzantılarından biridir ve çok değerlidir. İngilizcede yer alan “Network” kelimesinin kısaltmasıdır.
  • .ORG Domain: İnternet dünyasının en köklü alan adı uzantılarından biri olarak 1985 yılından beri yoğun olarak vakıflar, topluluklar ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından kullanılan en popüler alan adı uzantılarından biridir. İngilizcedeki “Organisation” kelimesinin kısaltmasıdır.
  • .Info Domain: Genel olarak bilgilendirme anlamını taşıyan bir alan adı uzantısıdır. Kullanım alanı oldukça geniş olsa da yoğun olarak kişiler ya da şirketlerin bir konu hakkında detaylı bilgi sunmak için kurduğu internet sitelerinde kullanılır.
  • .COM.TR Domain: Türkiye’de tescil edilen ‘.com’ alan adlı sitelerin yerel internet takısına sahip olan versiyonudur. Yalnızca devlete bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkisiyle tescil edilen bu uzantı, kurumsal ve güvenilir bir uzantıdır.

Ülke Domain Uzantısı Nedir?

Alan adı, uluslararası alan adı ya da yerli alan adı olarak ikiye ayrılır. Ayrıca alan adları ülkelere göre çeşitlere ayrılır. Uluslararası alan adları, ABD’de bulunan ICANN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu konsorsiyum, IP adreslerinin ve domainlerin yönetimini denetleyen bir kuruluştur. Buradan alınan uluslararası alan adları belge gerektirmez.

Yerli alan adları ise uluslararası alan adları ile aynı yapıdadır ancak bu domainler, uzantılarına ek olarak hangi ülkede alan adı tescil işlemi gerçekleştirilirse, o ülkenin internet takısını alır. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de tescil edilen alan adı uzantıları, sonuna ‘.tr’ takısını alır. Türkiye’de yerli alan adlarının tescil yetkisi, yakın geçmişte ODTÜ’den BTK’ya devredilmiştir.

Firmanız için ‘com.tr’ şeklinde bir uzantı almak için şirketinize ilişkin Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayımlanmış olan ticari unvan belgeleri, Oda Sicil Kayıt Belgesi, Marka Başvuru Belgesi, Marka Tescil Belgesi, Esnaf veya Sanatkarlar Odası Sicil Tasdiknamesi gibi evraklarınızı tamamladığınıza emin olduktan sonra başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(101 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top